DI045N03PT
DigiKey Part Number
4878-DI045N03PTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-DI045N03PTCT-ND - Cut Tape (CT)
4878-DI045N03PTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DI045N03PT
Description
MOSFET POWERQFN 3X3 N 30V 45A 0.
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 45A (Tc) 16W (Tc) Surface Mount 8-QFN (3x3)
EDA/CAD Models
DI045N03PT Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
53 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2300 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
16W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-QFN (3x3)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.4mOhm @ 24A, 10V