DI015N25D1
DigiKey Part Number
4878-DI015N25D1TR-ND - Tape & Reel (TR)
4878-DI015N25D1CT-ND - Cut Tape (CT)
4878-DI015N25D1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DI015N25D1
Description
MOSFET DPAK N 250V 0.2OHM 175C
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 250 V 15A (Tc) 140W (Tc) Surface Mount TO-252 (DPAK)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DI015N25D1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
8.9 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
475 pF @ 125 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
140W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
255mOhm @ 15A, 10V