BYW27-400
DigiKey Part Number
4878-BYW27-400CT-ND - Cut Tape (CT)
4878-BYW27-400TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYW27-400
Description
DIODE STANDARD 400V 1A DO204AC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 400 V 1A Through Hole DO-204AC (DO-41)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BYW27-400 Models
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
1.5 µs
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 400 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Supplier Device Package
DO-204AC (DO-41)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.3 V @ 1 A