ZHCS400QTC is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 0
Unit Price: R2,78000
Datasheet
Diode 40 V 400mA Surface Mount SOD-323
SOD-323
ZHCS400QTC
DigiKey Part Number
31-ZHCS400QTCTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-ZHCS400QTCDKR-ND - Digi-Reel®
31-ZHCS400QTCCT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZHCS400QTC
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 400MA SOD323
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
12 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 30 V
Capacitance @ Vr, F
20pF @ 25V, 1MHz
Technology
Grade
Automotive
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Average Rectified (Io)
400mA
Mounting Type
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
780 mV @ 1 A
Package / Case
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)