SDT5A60SAF-13
DigiKey Part Number
31-SDT5A60SAF-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDT5A60SAF-13
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 5A SMAF
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 5A Surface Mount SMAF
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 60 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
SMAF
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
520 mV @ 5 A