SDM1L20DCP3-7
DigiKey Part Number
31-SDM1L20DCP3-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-SDM1L20DCP3-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-SDM1L20DCP3-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDM1L20DCP3-7
Description
DIODE ARR SCHOT 20V X3-DSN1006-3
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 20 V 1A Surface Mount 3-XFDFN
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
Diodes Incorporated
Reverse Recovery Time (trr)
8.6 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 20 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
3-XFDFN
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Supplier Device Package
X3-DSN1006-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 500 mA