SBR10U100CTFP
DigiKey Part Number
SBR10U100CTFPDI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBR10U100CTFP
Description
DIODE ARRAY SBR 100V 5A ITO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 5A Through Hole TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
670 mV @ 5 A
Manufacturer
Diodes Incorporated
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 100 V
Packaging
Tube
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Mounting Type
Through Hole
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Technology
Super Barrier
Supplier Device Package
ITO-220AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Base Product Number
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
5A