PT7C43390WEX
DigiKey Part Number
PT7C43390WEXTR-ND - Tape & Reel (TR)
PT7C43390WEXCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT7C43390WEX
Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar I2C, 2-Wire Serial 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Category
Interface
I2C, 2-Wire Serial
Manufacturer
Diodes Incorporated
Voltage - Supply
1.3V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Current - Timekeeping (Max)
0.65µA ~ 0.7µA @ 3V ~ 5V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Type
Clock/Calendar
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)