DMTH6009LK3-13
DigiKey Part Number
DMTH6009LK3-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMTH6009LK3-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMTH6009LK3-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMTH6009LK3-13
Description
MOSFET N-CH 60V 14.2A/59A TO252
Detailed Description
N-Channel 60 V 14.2A (Ta), 59A (Tc) 3.2W (Ta), 60W (Tc) Surface Mount TO-252-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
33.5 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1925 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
3.2W (Ta), 60W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252-3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10mOhm @ 13.5A, 10V