DMTH3002LPS-13 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DMTH3002LPS-13 |
Description | MOSFET N-CH 30V 100A PWRDI5060-8 |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 30 V 100A (Tc) 1.2W (Ta), 136W (Tc) Surface Mount PowerDI5060-8 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 77 nC @ 10 V |
Mfr | Vgs (Max) ±16V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5000 pF @ 15 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 1.2W (Ta), 136W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Technology | Grade Automotive |
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V | Qualification AEC-Q101 |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Mounting Type Surface Mount |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Supplier Device Package PowerDI5060-8 |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.6mOhm @ 25A, 10V | Package / Case |
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA | Base Product Number |