DHDS2100-13 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DHDS2100-13 |
Description | BRIDGE RECT 1PHASE 100V 2A HDS |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Bridge Rectifier Single Phase Schottky 100 V Surface Mount HDS |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 850 mV @ 2 A |
Manufacturer Diodes Incorporated | Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 100 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Diode Type Single Phase | Package / Case 4-SMD, Gull Wing |
Technology Schottky | Supplier Device Package HDS |
Voltage - Peak Reverse (Max) 100 V | Base Product Number |
Current - Average Rectified (Io) 2 A |