DDZ10CS-7
DigiKey Part Number
DDZ10CS-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DDZ10CS-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DDZ10CS-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDZ10CS-7
Description
DIODE ZENER 10V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 10 V 200 mW ±2.51% Surface Mount SOD-323
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2.51%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
8 Ohms