BZT585B5V1TQ-7 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 2 082
Unit Price: R4,09000
Datasheet
Parametric Equivalent
onsemi
In Stock: 65 317
Unit Price: R4,09000
Datasheet
onsemi
Zener Diode 5.1 V 350 mW ±2% Surface Mount SOD-523
BZT585B5V1TQ-7
DigiKey Part Number
BZT585B5V1TQ-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT585B5V1TQ-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
BZT585B5V1TQ-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT585B5V1TQ-7
Description
DIODE ZENER 5.1V 350MW SOD523
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
350 mW
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V