BZT52C5V1TQ-7-F
DigiKey Part Number
31-BZT52C5V1TQ-7-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-BZT52C5V1TQ-7-FCT-ND - Cut Tape (CT)
31-BZT52C5V1TQ-7-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C5V1TQ-7-F
Description
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOD523
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 300 mW ±6% Surface Mount SOD-523
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±6%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Supplier Device Package
SOD-523
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V