BZT52B15LP-7B
DigiKey Part Number
BZT52B15LP-7BDITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52B15LP-7BDICT-ND - Cut Tape (CT)
BZT52B15LP-7BDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B15LP-7B
Description
DIODE ZENER 15V 250MW 2DFN
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 15 V 250 mW ±2% Surface Mount X1-DFN1006-2
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 10.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
X1-DFN1006-2
Power - Max
250 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms