AZ23C4V7-7 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Unit Price: R6,38000
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 89
Unit Price: R4,25000
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 1 531
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 4.7 V 300 mW ±5% SOT-23-3
AZ23C4V7-7
DigiKey Part Number
AZ23C4V7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
AZ23C4V7DICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ23C4V7-7
Description
DIODE ZENER ARRAY 4.7V SOT-23-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Max
300 mW
Manufacturer
Diodes Incorporated
Impedance (Max) (Zzt)
78 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
1 Pair Common Anode
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
4.7 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Tolerance
±5%