2EHDRC-12P
DigiKey Part Number
5239-2EHDRC-12P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2EHDRC-12P
Description
TERM BLOCK HDR 12POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole
Category
Current - IEC
24A
Manufacturer
Dinkle Corporation, USA
Voltage - IEC
600 V
Series
Current - UL
20 A
Packaging
Bulk
Voltage - UL
300 V
Part Status
Active
Color
Green
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Number of Positions
12
Contact Mating Finish
Tin
Positions Per Level
12
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Levels
1
Contact Material
Copper Alloy
Pitch
0.200" (5.08mm)
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Header Orientation
90°, Right Angle
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Termination Style
Solder
Insulation Height
0.333" (8.47mm)