XB3-24B5UT-J
DigiKey Part Number
602-XB3-24B5UT-J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XB3-24B5UT-J
Description
XBEE3 BLU BLE 5.4 U.FL TH
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bluetooth, General ISM > 1GHz Bluetooth v5.4, ISM Transceiver Module 2.4GHz Antenna Not Included, U.FL Through Hole
Category
Serial Interfaces
SPI, UART
Mfr
Antenna Type
Antenna Not Included, U.FL
Series
Utilized IC / Part
EFR32MG
Packaging
Bulk
Memory Size
1MB Flash, 96kB RAM
Voltage - Supply
1.71V ~ 3.8V
RF Family/Standard
Bluetooth, General ISM > 1GHz
Current - Receiving
13.5mA
Protocol
Current - Transmitting
32mA
Modulation
FSK
Mounting Type
Through Hole
Frequency
2.4GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C