DC-ANT-24DT
DigiKey Part Number
602-1065-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DC-ANT-24DT
Description
RF ANT 2.4GHZ WHP STR MAGNET 1PC
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Wi-Fi Whip, Straight RP-SMA Male Magnetic
Category
Number of Bands
1
Manufacturer
Digi
Gain
1.8dBi
Packaging
Bulk
Features
Cable - 500mm
Part Status
Active
Termination
RP-SMA Male
RF Family/Standard
WiFi
Mounting Type
Magnetic
Frequency Group
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Height (Max)
4.134" (105.00mm)
Frequency (Center/Band)
2.4GHz
Applications
Wi-Fi
Frequency Range
2.4GHz ~ 2.5GHz