PMT-12V150W2BA
DigiKey Part Number
1145-PMT-12V150W2BA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMT-12V150W2BA
Description
AC/DC CONVERTER 12V 150W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 132 VAC, 170 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3.75 kV
Efficiency
85.8%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Features
Adjustable Output
Voltage - Input
90 ~ 132 VAC, 170 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.26" L x 3.82" W x 1.18" H (159.0mm x 97.0mm x 30.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cTUVus, TUV
Current - Output 1
12.5 A