PMC-24V600W1BA
DigiKey Part Number
1145-1068-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMC-24V600W1BA
Description
AC/DC CONVERTER 24V 600W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
PMC-24V600W1BA Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
80%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Number of Outputs
1
Size / Dimension
8.46" L x 4.72" W x 2.40" H (215.0mm x 120.0mm x 61.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, EAC, EN, SIQ, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
50581; 55024; 55032; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1;
Current - Output 1
25 A