PMC-24V300W1BA
DigiKey Part Number
603-1640-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMC-24V300W1BA
Description
AC/DC CONVERTER 24V 12V 300W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 2 Output 24V 12V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
PMC-24V300W1BA Models
Category
Power (Watts)
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
87%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
7.83" L x 4.13" W x 1.61" H (199.0mm x 105.0mm x 41.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CB Scheme, CE, EAC, EN, SIQ, UL
Voltage - Output 2
12V
Standard Number
50581; 55024; 55032; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Current - Output 1
12.5 A
Base Product Number
Current - Output 2
500 mA