PMC-24V150W1BA
DigiKey Part Number
1145-1024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMC-24V150W1BA
Description
AC/DC CONVERTER 24V 150W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMC-24V150W1BA Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
86%
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
7.01" L x 3.82" W x 1.50" H (178.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cURus, SIQ
Current - Output 1
6.25 A