MEB-1K5A24T AAA
DigiKey Part Number
1145-MEB-1K5A24TAAA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MEB-1K5A24T AAA
Description
AC/DC CONVERTER 24V 1500W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
91%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Type
Enclosed, Conformal Coated
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
8.03" L x 5.00" W x 1.59" H (204.0mm x 127.0mm x 40.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
60601-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
62.5 A