DRS-24V100W1NR
DigiKey Part Number
1145-1227-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRS-24V100W1NR
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 100W
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 3.8A
Category
Power (Watts)
100W
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
89%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, IP20, Load Sharing, PFC, Universal Input
Size / Dimension
3.94" L x 1.77" W x 2.95" H (100.0mm x 45.0mm x 75.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
3.8A