DRP024V480W3BA
DigiKey Part Number
1145-1037-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRP024V480W3BA
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 480W
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A
Category
Power (Watts)
480W
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Hazardous Locations
Efficiency
91%
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C (With Derating)
Size / Dimension
5.52" L x 4.62" W x 4.76" H (140.0mm x 117.3mm x 121.0mm)
AC Voltage - Input
320 ~ 600 VAC (3 Phase)
Approval Agency
ATEX EN, CB Scheme, CE, CSA, DNV GL, EAC, EN, SIQ, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
20A