DRP024V480W1BN
DigiKey Part Number
1145-1085-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRP024V480W1BN
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 480W
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRP024V480W1BN Models
Category
Power (Watts)
480W
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
92%
Operating Temperature
-25°C ~ 75°C (With Derating)
Size / Dimension
5.76" L x 4.67" W x 4.76" H (144.0mm x 118.6mm x 121.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, CSA, EAC, EN, SIQ, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
107.1-01; 508; 50581; 55011; 55024; 55032; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-2; 61204-3
Current - Output (Max)
20A