DRP024V120W1BN
DigiKey Part Number
1145-1083-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRP024V120W1BN
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 120W
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A
Category
Power (Watts)
120W
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
90%
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C (With Derating)
Size / Dimension
4.87" L x 1.97" W x 4.76" H (123.7mm x 50.0mm x 121.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, CSA, EAC, EN, SIQ, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
5A