DRP024V060W3BA
DigiKey Part Number
1145-1036-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRP024V060W3BA
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 60W
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 2.5A
Category
Power (Watts)
60W
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
86%
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C (With Derating)
Size / Dimension
4.62" L x 1.97" W x 4.76" H (117.3mm x 50.0mm x 121.0mm)
AC Voltage - Input
320 ~ 600 VAC (3 Phase)
Approval Agency
ATEX EN, CB Scheme, CE, CSA, DNV GL, EAC, EN, SIQ, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
2.5A