DRP024V060W1BN
DigiKey Part Number
1145-1082-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRP024V060W1BN
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 60W
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 2.5A
Category
Power (Watts)
60W
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
90%
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C (With Derating)
Size / Dimension
4.92" L x 1.26" W x 4.76" H (125.0mm x 32.0mm x 121.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, CSA, EAC, EN, SIQ, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
2.5A