DRP-24V48W1AZ is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Delta Electronics
In Stock: 193
Unit Price: R27,71000
Datasheet
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 2A
Delta Electronics DIN Rail Power Supplies  | Digi-Key Daily
DRP-24V48W1AZ
DigiKey Part Number
1145-1044-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRP-24V48W1AZ
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 48W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DRP-24V48W1AZ Models
Category
Power (Watts)
48W
Manufacturer
Delta Electronics
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
85%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, Load Sharing, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.96" L x 1.26" W x 3.94" H (100.6mm x 32.0mm x 100.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CE, CSA, EAC, EN, SIQ, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
107.1-01; 508; 50581; 55011; 55024; 55032; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-2
Current - Output (Max)
2A