DRC-12V10W1AZ
DigiKey Part Number
1145-1142-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-12V10W1AZ
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 10W
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 830mA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRC-12V10W1AZ Models
Category
Power (Watts)
10W
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
82%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 71°C (With Derating)
Features
IP20, Universal Input
Size / Dimension
2.19" L x 0.71" W x 3.58" H (55.6mm x 18.0mm x 91.0mm)
AC Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cULus, cURus, TUV
Voltage - Output 1
12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
830mA