D12S300-1 C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Delta Electronics
In Stock: 0
Unit Price: R28,62000
Datasheet
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.6 ~ 5V 60A 4.5V - 13.8V Input
D12S300-1 C
DigiKey Part Number
941-1046-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D12S300-1 C
Description
DC DC CONVERTER 0.6-5V 300W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
300 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, UVLO
Packaging
Tray
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Part Status
Obsolete
Efficiency
94%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
24-SIP Module
Voltage - Input (Min)
4.5V
Size / Dimension
2.58" L x 0.43" W x 1.25" H (65.5mm x 11.0mm x 31.8mm)
Voltage - Input (Max)
13.8V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
60A