B70SR12424A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Delta Electronics
In Stock: 0
Unit Price: R857,29000
Datasheet
Enclosed DC DC Converter 1 Output 12.4V 24A 106V Input
B70SR12424A
DigiKey Part Number
941-1648-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B70SR12424A
Description
DC/DC CONVERTER 12.4V 298W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
24A
Manufacturer
Delta Electronics
Power (Watts)
298W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
90%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
7.48" L x 2.99" W x 1.73" H (190.0mm x 75.9mm x 43.9mm)
Voltage - Input (Max)
106V
Approval Agency
CE, UL
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Output 1
12.4V