B62SR13722AC
DigiKey Part Number
941-1811-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B62SR13722AC
Description
DC/DC CONVERTER 13.7V 300W
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 13.7V 22A 106V Input
Category
Current - Output (Max)
22A
Power (Watts)
300W
Series
Voltage - Isolation
2.25 kV
Efficiency
90%
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Voltage - Input (Min)
18V
Voltage - Input (Max)
106V
Size / Dimension
7.48" L x 2.99" W x 1.73" H (190.0mm x 75.9mm x 43.9mm)
Voltage - Output 1
13.7V