CA2310PA10Z
DigiKey Part Number
2987-CA2310PA10Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CA2310PA10Z
Description
2.54MM (.100) FLAT CABLE-IDC DIP
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Ribbon Cable, DIP Header Connector Black IDC Through Hole
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Cvilux USA
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Cable Termination
IDC
Part Status
Active
Features
Feed Through
Connector Type
Ribbon Cable, DIP Header
Contact Finish
Gold
Number of Positions
10
Contact Finish Thickness
Flash
Cable Pitch
0.050" (1.27mm)
Color
Black
Board-Side Pitch
0.100" (2.54mm)