218-10LPSTRF
DigiKey Part Number
218-10LPSTRF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
218-10LPSTRF
Description
SWITCH SLIDE DIP SPST 0.025A 24V
Detailed Description
Dip Switch SPST 10 Position Surface Mount Slide (Standard) Actuator 25mA 24VDC
EDA/CAD Models
218-10LPSTRF Models
Height Above Board
0.104" (2.65mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Pitch
0.050" (1.27mm), Half
Current Rating (Amps)
25mA
Voltage Rating
24VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Length
0.546" (13.87mm)