CR9580-50
DigiKey Part Number
582-1035-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR9580-50
Description
CURRENT SENSOR XFMR 50A
Detailed Description
Current Sensor 50A 1 Channel Transformer w/Conditioning Bidirectional Hinged Ring, 0.40" Dia, Wire Leads
Category
Output
Ratiometric, 0V ~ 5V
Mfr
Frequency
50Hz ~ 400Hz
Series
Accuracy
±0.5%
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
Package / Case
Hinged Ring, 0.40" Dia, Wire Leads