CR8410-1000
DigiKey Part Number
582-1017-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR8410-1000
Description
CURR SENSE XFMR 20A IN-LINE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 A Current Sense Transformer 20Hz ~ 1kHz 41Ohm Free Hanging (In-Line)
Category
Current Rating (Amps)
20 A
Manufacturer
CR Magnetics Inc.
Current Ratio
1000:1
Series
DC Resistance (DCR)
41Ohm
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Active
Size / Dimension
1.094" L x 0.866" W (27.80mm x 22.00mm)
Frequency Range
20Hz ~ 1kHz
Height - Seated (Max)
0.323" (8.20mm)