VMF706M3R8
DigiKey Part Number
338-VMF706M3R8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VMF706M3R8
Description
CAP LITHIUM HYBRID 70F 3.8V
Detailed Description
70 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 100mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
70 F
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-15°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 1kHz