VMF306M3R8 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Tecate Group
In Stock: 0
Unit Price: R59,23000
Datasheet
30 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 250mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
VMF/VPF Hybrid LIC Supercapacitors
VMF306M3R8
DigiKey Part Number
338-VMF306M3R8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VMF306M3R8
Description
CAP LITHIUM HYBRID 30F 3.8V
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
30 F
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-15°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
250mOhm @ 1kHz