VMF256M3R8
DigiKey Part Number
338-VMF256M3R8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VMF256M3R8
Description
CAP LITHIUM HYBRID 25F 3.8V
Detailed Description
25 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 300mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
25 F
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-15°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 1kHz