VMF106M3R8
DigiKey Part Number
338-VMF106M3R8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VMF106M3R8
Description
CAP LITHIUM HYBRID 10F 3.8V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 500mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
10 F
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-15°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 1kHz