THAS191M250AC0C is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Unit Price: R707,25325
Datasheet
190 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 530mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
THA and THAS Thinpack Aluminum Electrolytic Capacitors 5,000 hrs
THAS191M250AC0C
DigiKey Part Number
338-4448-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THAS191M250AC0C
Description
CAP ALUM 190UF 20% 250V FLTPCK
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
900 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.53 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.118" L x 1.000" W (53.80mm x 25.40mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
0.366" (9.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
530mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C