THAS142M050AA0C
DigiKey Part Number
338-4445-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THAS142M050AA0C
Description
CAP ALUM 1400UF 20% 50V FLTPCK
Detailed Description
1400 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 120mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.04 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.433" L x 1.000" W (36.40mm x 25.40mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.366" (9.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C