THAS131M450AD0C
DigiKey Part Number
THAS131M450AD0C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THAS131M450AD0C
Description
CAP ALUM 130UF 20% 450V FLTPCK
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
130 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 1.12Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
THAS131M450AD0C Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
800 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.36 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.618" L x 1.000" W (66.50mm x 25.40mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
0.366" (9.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.12Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C