THA141M450AD0C
DigiKey Part Number
THA141M450AD0C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THA141M450AD0C
Description
CAP ALUM 140UF 20% 450V FLTPCK
Detailed Description
140 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 1.12Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
800 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.44 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.618" L x 0.953" W (66.50mm x 24.20mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.12Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C