THA122M100AD1C
DigiKey Part Number
THA122M100AD1C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THA122M100AD1C
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 100V FLTPCK
Detailed Description
1200 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 130mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.6 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.618" L x 0.953" W (66.50mm x 24.20mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
130mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C