DGH105Q5R5 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 0
Unit Price: R125,00000
Datasheet
1 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 280mOhm @ 1kHz 1500 Hrs @ 85°C
DGH105Q5R5
DigiKey Part Number
338-DGH105Q5R5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DGH105Q5R5
Description
CAPACITOR 1F -10%, +30% 5.5V TH
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DGH105Q5R5 Models
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 85°C
Lead Spacing
0.472" (12.00mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.669" L x 0.335" W (17.00mm x 8.50mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
280mOhm @ 1kHz