CD5EC470JO3F
DigiKey Part Number
338-2643-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD5EC470JO3F
Description
CAP MICA 47PF 5% 300V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 pF Mica Capacitor 300 V Radial
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Cornell Dubilier Knowles
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.118" (3.00mm)
Capacitance
47 pF
Features
General Purpose
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.272" L x 0.142" W (6.90mm x 3.60mm)
Voltage - Rated
300 V
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)